دیگر نگران رنگ پریدگی فرش دستبافت نباشید!

شاید برایتان جالب باشه که بدانید حدود یک سوم فرش‌های دستبافت جهان توسط بافنده‌های ماهر ایرانی بافته می‌شود و برخلاف تصوری که داشتیم بیشتر این فرش‌ها در آذربایجان بافته می‌شوند نه کرمان! با توجه به اینکه هنگام بافت، انواع متفاوتی از نخ وجود دارد پس در نتیجه جنس فرش‌ها باهم متفاوت‌اند. علاوه بر زیبایی و اصالتی که در فرش دستباف ایرانی مشاهده می‌کنید یکی از دلایل محبوبیت این کالای با ارزش این است که در اثر رفت و آمد و پا خوردن تحلیل نرفته و حتی زیبا‌تر هم می‌شود. از طرفی یکی از وسایل پر اهمیت منازل ایرانی فرش است، نگهداری و شست و شوی فرش دستباف یکی از دغدغه‌هایی است که شاید شما هم درگیر آن هستید چون نمی‌توان به هر قالیشویی اعتماد کرد.
همانطور که در بالاتر اشاره کردیم فرش یکی از ارکان اصلی منازل بوده که به دلایل مختلفی ممکن است ظاهر یا بافت آن به طور کل تغییر کند از همین رو لازم است در نگهداری آن دقت بیشتری داشته باشیم تا آراستگی‌اش حفظ شود.
از دلایلی که ممکن است تغییرات منفی ازجمله رنگ پریدگی در فرش به وجود بیاید عبارت است از.

  • آلودگی و گرد غبار
  • شستشوی فرش‌ دستبافت به طور ناشیانه
  • تابش مستقیم نور خورشید
  • ریختن مواد سفید‌کننده و رنگ روی فرش

 

دیگه نگران رنگ پریدگی فرش دستباف نباشید!

آلودگی و گرد غبار

وجود آلودگی و گرد غبار علاوه بر تیره شدن رنگ فرش می‌تواند محلی را برای تجمع شپشک گرد و غبار بسازد! این شپشک‌ها از سلول‌های مرده پوست تغذیه می‌کنند و هر انسان به طور متوسط 1.5 گرم سلول مرده پوست دفع می‌کند که این مقدار می‌تواند غذای میلیون‌ها شپشک باشد.

اشتباهات رایج در شست و شوی فرش دستبافت

قبل از هر اقدامی برای شست و شو ابتدا باید به فکر غبار روبی باشید اگر با ضربه‌های محکم می‌خواهید آن را از آلودگی پاک کنید باید بگوییم سخت در اشتباه هستید و فقط باعث آسیب به بافت فرش می‌شوید.
دومین نکته اطلاع از رنگ پس دادن آن است به این منظور کافیست با یک تکه پارچه نم‌دار سفید رنگ قسمتی از فرش را مورد آزمایش قرار دهید اگر متوجه شدید رنگ پس می‌دهد بهترین کار سپردن شست و شوی آن به قالیشویی است در غیر اینصور براحتی به شست و شو بپردازید.
نبودن سطح شیب‌دار و ماندن آب در درون بافت فرش یکی دیگر اشتباهات در شست و شوی فرش دست بافت است. درجه حرارت آب هنگام شست و شو و مواد شیمایی که استفاده می‌کنیم یکی دیگر از دلایلی است که باعث رنگ پریدگی و از بین رفتن بافت فرش می‌شود.

تابش مستقیم نور خورشید

تابش خورشید با از بین بردن تار و پود فرش نیز می‌تواند باعث کمرنگ شدن قسمت‌هایی از فرش شود که این تفاوت رنگ ظاهر ناخوشایندی دارد و رنگ پریدگی حاصل از آن آراستگی فرش را زیر سوال می‌برد.

ریختن مواد شیمیایی و دیگر رنگ ها روی فرش

امیدورام برای شما پیش نیامده باشد که با یک سهل انگاری کوچک خوراکی، رنگ، جوهر یا مواد سفید‌کننده روی فرش چالش بزرگی رقم بزنید. همچنین هیچوقت نباید با سفید کننده‌هایی مثل وایتکس اقدام به شستن فرش‌های دستبافت کنید چرا که باعث رنگ پریدگی آن می‌شود.

نشانه های رایج تغیر رنگ فرش
 

  • زرد شدن فرش

اگر فرشی دارید که درون اتاق بدون تهویه و نور طبیعی قرار گرفته است، منتظر زرد شدن آن باشید! نبودن نور و وجود رطوبت باعث می‌شود چسب‌ها و BHT به گازی تبدیل شوند که نتیجه آن زردی فرش است. یکی از روش‌های رفع لکه زردی محلول اسید سیریک است که بهترین کار سپردن آن به قالیشویی است.
 

  • سفید شدن فرش

لکه‌ها و سفید شدگی فرش معمولا بر اثر مواد سفید‌کننده قوی یا ذوب یخ به وجود می‌آیند و ظاهر زشتی به فرش می‌دهند.

  • خاکستری شدن فرش

اگر متوجه شده باشید رنگ فرش به خاکستری متمایل شده است، مطمئن باشید در محیط پر رفت و آمدی از آن استفاده می‌کنید چون گرد و غبار زیادی را به خودش جذب کرده که این گرد و غبار حاصل اصطکاک و قدم زدن اتفاق می‌افتد.

و اما رنگ پریدگی فرش دستباف 
رنگ پریدگی و محو شدن فرش به مرور نشانه رنگ پریدگی فرش است و مانند لکه‌های دیگر نیست، اما قرار نیست این کالا با ارزش را کنار بگذاریم. متداول‌ترین روش رنگ زدن نقاط رنگ پریده فرش دستباف است که با مقداری خنثی‌کننده or و آب و جارو برقی و رنگ فرش به آسانی امکان‌پذیر است. فقط کافیست با قلم مو نقاط مورد نظر را را به رنگ آغشه کنیم، با احتیاط کامل اینکار را انجام دهید تا رنگ در دیگر بخش‌های فرش پخش نشود. البته بهترین توصیه ما به شما این است که این کار را به قالیشویی و متخصصان آن بسپارید تا نگران خراب شدن آن نباشید.

 

دیگه نگران رنگ پریدگی فرش دستباف نباشید!

 

روش بعدی عوض کردن قسمت‌هایی که رنگ آن رفته است که نیاز به ابزاری برای برش فرش، تطبیق فرش، نوار چسب درزگیر فرش و شانه ترجیحا با دندانه‌های پهن داریم. در این روش یک تکه از فرش که در دیدرس نیست را جدا کرده دقت کنید که هم رنگ بخش رنگ پریده باشد و آن را تطبیق دهید. البته می‌توانید به فروشگاه فرش رفته و درخواست ضایعات فرش کنید.
نکات مهمی که در این روش باید رعایت کنید :

  • از ابزار تیز و مناسبی برای برش استفاده کنید.
  • قبل از برش فرش را بهتر است تمیز کنید.
  • استفاده از دستکش کار

 

دیگه نگران رنگ پریدگی فرش دستباف نباشید!

فرش‌های دستباف علاوه بر ارزشی که در منازل ایرانی داشته قیمت بالایی نیز دارند در نتیجه نگهداری و شست و شوی فرش دستباف ممکن است یکی از نگرانی‌های ما باشد و تغییر رنگ یا رنگ پریدگی آن منشا مشخصی داشته باشد، در این مقاله سعی کردیم نکات طلایی و قوانین مهم نگهداری از فرش دستباف را تا حدودی شرح دهیم زیرا ممکن است با سهل انگاری‌های کوچک باعث خراب شدن این کالای ارزشمند شویم.
امیدواریم مطالب مفید و کارآمدی را در اختیار شما عزیزان قرار داده باشیم و کمال تشکر را از شما بخاطر نگاه گرمتان داریم.  

برچسب ها : شست و شوی فرش دستباف

نظر بگذارید

تماس با ما سفارش آنلاین