فرش یکی از اشیای اصلی خانه است و اگر لکه‌ای روی آن خودنمایی کند از زیبایی ظاهر خانه کاسته می‌شود. مطمئنا تاکنون برای شما این سوال پیش آمده است که چگونه لکه را از روی فرش پاک کنید. در ابتدا این را باید گفت که برخی از روش‌ها واقعا می‌توانند اوضاع را بدتر کنند! این مقاله تنها چیزی است که برای تمیز کردن فرش و نحوه پاک کردن انواع مختلف لکه‌ها نیاز دارید. پس همراه ما باشید. 
به این نکته توجه داشته باشید که در واقع هیچ قانون اصلی برای تمیز کردن فرش‌ها وجود ندارد و لکه‌ها و نقاط مختلف به روش‌ها و تکنیک‌های مختلفی واکنش نشان می‌دهند، بنابراین اولین گام و یکی از مهم‌ترین جنبه‌های تمیز کردن فرش، تعیین نوع لکه‌ای است که با آن سر و کار دارید تا راه حل‌های مناسب برای رفع این مشکل خاص یا لکه را بدانید.
همچنین این نکته را هم به خاطر داشته باشید که فرش‌های مختلف مانند دستبافت، ماشینی و ... ممکن است به طور متفاوت با محصولات مختلف ضدلک واکنش نشان دهند و باید گفت که پاک کردن هر نوع لکه نیز روشی مخصوص به خودش را دارد . اگر توجهی به نوع لکه و مواد ضدلک و نوع فرش نداشته باشیم، ممکن است فرش از آنچه که هست خراب‌تر شود. در این مطلب از قالی شویی توحید شما را با لکه‌زدایی فرش‌ها آشنا خواهیم کرد.

چطور لکه‌ها را از روی فرش پاک کنیم؟
همانطور که گفتیم لکه‌ها انواع مختلفی دارند و هر نوع لکه برای از بین رفتن روش مخصوص به خودش را دارد. پس با ما همراه باشید تا با انواع لکه‌ها و روش از بین بردن آن‌ها آشنا شوید و مورد استفاده قرار دهید.

آموزش لکه زدایی از فرش ها 


لکه‌های طبیعی فرش
لکه‌های طبیعی آن دسته از لکه‌ها می‌باشند که همه بر پایه آب هستند و از آسان‌ترین لکه‌ها برای پاک کردن به شمار می‌روند. مانند شیر، میوه‌های آبدار یا غذای طبیعی. به خاطر داشته باشید که برای از بین بردن اینگونه لکه‌ها باید از آب و مقدار کمی مواد شوینده مایع ( یا سرکه سفید ) استفاده کنید ( اگر می‌خواهید طبیعی باشد با آب گرم مخلوط کنید. ) 
لکه‌های آبی دیگر فرش
این نکته را در نظر داشته باشید که هر چیزی که آب داشته باشد به عنوان جز اصلی و پایه آن آب باشد می‌تواند دقیقا به همان روش لکه‌زدایی مورد استفاده قرار گیرد. این موضوع شامل نوشیدنی‌ها و حتی ژله هم می‌شود.
لکه جوهر معمولی روی فرش
شاید لکه جوهر نگران‌کننده به نظر برسد و فکر کنید که دیگر پاک نمی‌شود. اما باید گفت که روش ساده‌ای دارد و بهترین حلال برای پاک کردن لکه جوهر ماست است. به این روش که روی لکه، ماست بریزید و آن را روی قسمت جوهری پخش کنید. بعد از این که کاملا جوهر با ماست مخلوط شد، با یک قاشق آن را از روی فرش جمع کنید. چندین بار این کار را تکرار کنید تا جوهر به صورت کامل جذب ماست شده و از روی فرش به کلی محو شود.
لکه‌های سنگین فرش
برخی از لکه‌ها به لکه‌های سنگین معروف هستند که بیش از پیش باعث دردسر می‌شوند و حتی اگر به سادگی با آب و مواد شوینده شسته شوند باز هم لکه بر جای می‌گذارند. راه‌حل اساسی در مواجهه با این مواقع این است که می‌توانید از ترکیب آب و نوشابه استفاده کنید.

لکه زدایی تخصصی در قالیشویی توحید


لکه‌های چربی فرش
هنگامی که لکه چربی مشاهده می‌کنید باید پارچه‌ای کهنه را روی لکه بگذارید و روی آن را اتو بکشید. به این نکته دقت کنید که اتو حرارتی متوسط داشته باشد تا به فرش شما صدمه‌ای وارد نکند. گرما باقیمانده روغن را از روی فرش به پارچه منتقل می‌کند.
موم و لکه‌های آدامس فرش
برای پاک کردن موم و لکه‌های آدامس از روی فرش اگر راه حل آن را ندانید می‌تواند شما را بسیار به سختی بیاندازد. ترفند از بین بردن لکه‌های آدامس و موم، دقیقا نقطه مقابل روش پاک کردن لکه‌های روغنی است. در این مواقع باید یک تکه یخ را در پارچه نازکی بپوشانید و آن را روی لکه به مدت چند ثانیه نگهدارید تا خشک شود. سپس از یک شی مانند چاقوی تیز و یا یک قاشق استفاده کنید تا به آرامی موم یا آدامس را از پارچه جدا نمایید.
لکه ادویه فرش
 اگر بر روی فرش شما ادویه ریخت برای پاک کردن لکه آن از کمی مخلوط آب‌لیمو و آب استفاده کنید و سپس با دستمال خشک روی آن را بکشید.
نکات مهم هنگام لکه‌زدایی فرش‌ها
اگر از روش‌هایی که در این مطلب گفته شد پیروی کنید، فرش و قالیچه را سریع و ساده تمیز می‌کنید اما در کنار این روش‌ها برخی نکات مکمل دیگر هم وجود دارند که می‌توانید با به کارگیری آن‌ها خیلی آسان‌تر از شر لکه‌ها خلاص شوید.
نکته اول این است که همیشه بعد از ایجاد لکه، آن را سریع تمیز کنید یا به اصطلاح سرعت عمل داشته باشید چون اگر لکه‌ها اجازه خشک شدن را داشته باشند، پاک کردن آن‌ها بسیار دشوار است و انرژی زیادی را از شما می‌گیرد. لکه‌های تازه معمولا مرطوب هستند و با کمترین تلاش و انرژی پاک می‌شوند. 
از نوعی دستمال به نام میکروفایر، یک حوله و یا نوع دیگری از پارچه که در تماس با آب حل نمی‌شود، استفاده کنید. سعی کنید اصلا از دستمال کاغذی استفاده نکنید. در ابتدا ممکن است ایده خوبی به نظر برسد اما وقتی شروع به پاره شدن می‌کند، تکه‌های کوچکی از آن در بافت فرش فرو می‌روند. 
به طور مرتب فرش خود را جارو بکشید تا مطمئن شوید که فرش‌ها و قالیچه تا جایی که ممکن است، گرد و غباری ندارند. زیرا هر چه گرد و خاک بیشتری روی فرش باقی بماند، لکه‌ها  بیشتر به آن می‌چسبند. همیشه هر محصولی جدید یا مواد شوینده را بر روی یک قسمت کوچک و نامحسوس از فرش امتحان کنید.

سخن آخر
در این مطلب از وب سایت قالیشویی توحید شما را به نحوه لکه‌زدایی از فرش‌ها آشنا نمودیم در صورت داشتن سوال در این خصوص می‌توانید با تیم‌ کارشناسان ما تماس بگیرید.
 

برچسب ها : آموزش لکه زدایی از فرش ها 

نظر بگذارید

تماس با ما سفارش آنلاین