یکی از لوازم مورد نیاز در هر خانه‌ای، فرش‌ها هستند که می‌توانند در ابعاد و انواع مختلف مورد استفاده قرار گیرند. فرش ماشینی و دستبافت دو نوع از فرش‌ها هستند که امروزه کاربرد بیشتری در خانه‌ها دارند و شاید بتوان گفت که فرش‌های دستبافت در مقایسه با فرش‌های ماشینی از طرفداران بیشتری برخوردار هستند.

از جمله نکات مهم که پس از خرید فرش‌ها باید مورد توجه قرار گیرد، اهمیت مراقبت از آن‌ها است. از آنجائی که قیمت فرش‌ها و به خصوص فرش‌های دستبافت بالا است، توجه نکردن به مراقبت از آن‌ها می‌تواند منجر به هزینه‌های سنگین شود. فرش‌ها ممکن است به دلایل مختلفی آسیب ببینند که بعضاً می‌توانند ترمیم فرش را غیرممکن کنند. از جمله آسیب‌هایی که می‌تواند به فرش‌ها وارد شود، از بین رفتن بافت فرش توسط حشراتی است که به خوردن پروتئین موجود در بافت فرش علاقه‌مند هستند.

شاید تا به ‌حال با بید زدگی فرش دستبافت که توسط حشره مخصوصی به نام بید رخ می‌دهد، مواجه شده باشید. در این مواقع بهتر است تا سریعاً به ترمیم فرش اقدام شود. در این مطلب به بررسی این موضوع که با بیدزدگی فرش دستبافت چه کنیم؟ پرداخته خواهد شد. همراه ما باشید.

فرش‌های دستبافت و ماشینی، مکانی مناسب برای وجود حشره بید

شاید این‌ طور به نظر برسد که حشره بید در تمامی فرش‌ها پیدا می‌شود در حالی که چنین چیزی واقعیت ندارد. همان‌ طور که گفته شد، بیدها از پروتئین‌های موجود در فرش برای تغذیه استفاده می‌کنند و از آنجائی که همه فرش‌های موجود دارای پروتئین در پرزهایشان نمی‌باشند لذا از حشره بید در امان خواهند بود. فرش‌های دستبافت و ماشینی به دلیل آنکه در پرزهایشان پروتئین‌های طبیعی یافت می‌شوند لذا مکانی مناسب برای حشره بید به شمار می‌آیند. اگر از فرش‌های ماشینی و دستبافت استفاده می‌کنید، برای جلوگیری از بید زدگی فرش دستبافت بهتر است مرتباً به بررسی فرش‌های خود اقدام کنید و در صورت ضرورت از راهکارهای لازم استفاده نمایید.

عامل مؤثر در بید زدگی فرش

شاید در طول سالیان مختلف و در خانه‌ خود یا دوستان و آشنایان، متوجه از بین رفتن بافت فرش شده باشید اما ندانید که علت آن دقیقاً چه چیزی است. معمولاً در بخش‌هایی از فرش که پرزهایش از بین رفته باشد و یا بخشی از فرش خالی شده باشد، بید زدگی رخ داده است. بید نوعی حشره خطرناک برای فرش است که علاقه زیادی به خوردن بافت و پروتئین موجود در الیاف فرش‌ها دارد. اگر مدت زیادی است که فرش خانه را بررسی نکرده‌اید، بهتر است آن را بررسی کرده تا فرش‌ها دچار بید زدگی نشوند.

 بید زدگی فرش دستبافت ممکن است به دلایل مختلفی رخ دهد که رطوبت بالا را می‌توان یکی از مهم‌ترین آن‌ها دانست. از آنجائی که محیط‌های مرطوب محلی مناسب برای زندگی بیدها به ‌شمار می‌روند لذا در چنین مکان‌هایی وجود حشرات بید بسیار محتمل است. البته بهتر است به این نکته توجه داشته باشید که رطوبت تنها عاملی برای بید زدگی محسوب نمی‌شود بلکه وجود حشره بید در بین پرزهای فرش نیز لازم است. چنانچه متوجه در منزل خود شدید، با انجام راهکارهایی می‌توانید به از بین بردن این حشره و رفع بیدزدگی اقدام کنید.

بید زدگی فرش دستبافت

چند راهکار ساده برای جلوگیری از بید زدگی فرش‌ دستبافت

از بهترین راه‌های مراقبتی فرش‌ها، انجام روش‌هایی است که از بروز آسیب در آن‌ها جلوگیری می‌کند. جمله «پیشگیری از بیماری، بهترین درمان است» را بارها در موضوعات مختلف شنیده‌اید لذا با انجام دادن راهکارهایی می‌توانید از بید زدگی فرش دستبافت جلوگیری کنید. این راهکارها به طور خلاصه در زیر آورده شده است:

1-جارو کشیدن، ساده‌ترین روش برای جلوگیری از بید زدگی فرش است. با جارو کردن فرش، تمامی بیدها و تخم‌هایشان از فرش زدوده می‌شوند.

2- رطوبت عامل مؤثر برای بید زدگی فرش است لذا از قرار دادن فرش‌ها در چنین محیط‌هایی خودداری کنید.

3- فرش‌های لوله شده یا تاخورده را هرگز در مجاورت حمام، سرویس بهداشتی و آشپزخانه قرار ندهید.

4- اگر قصد دارید فرش ماشینی خود را به صورت تا زده برای مدتی طولانی در جایی قرار دهید، قرار دادن نفتالین در فرش از گزینه‌های مطرح‌ شده توسط برخی از افراد به‌ عنوان یک ضد بید فرش ماشینی است.

چهار روش بیان ‌شده از بهترین روش‌ها برای جلوگیری از بید زدگی فرش دستبافت است که با جارو زدن مداوم و بررسی فرش می‌توانید بیدها را قبل از آسیب زدن به فرش از بین ببرید. علاوه بر چهار روش ذکر شده، پهن کردن مداوم فرش در برابر آفتاب، شستشوی آن‌ها توسط قالی‌شویی‌ها و رفوگری فرش‌ها از دیگر روش‌هایی است که می‌تواند به جلوگیری از بید زدگی فرش‌ها کمک کند.

از بین بردن بید فرش با روش‌های موثر

چنانچه از راهکارهای جلوگیری از بید زدگی فرش استفاده نکردید و پس از مدتی فرش دچار بید زدگی شد، با انجام روش‌های زیر می‌توانید به از بین رفتن بید زدگی فرش دستبافت اقدام کنید.

  • محل بید زدگی فرش را مرمت کنید

مرمت‌سازی فرش بید زده از اولین راهکارها است که به ذهن افراد خطور می‌کند. به دلیل آنکه تهیه و بافت فرش دستبافت کاری تخصصی است، لذا ترمیم بید زدگی فرش دستبافت نیز یک کار تخصصی محسوب می‌شود و ترمیم آن باید به مراکز معتبر و تخصصی سپرده شود. مرمت‌سازی فرش بید زده با استفاده از قلاب‌های مخصوصی انجام می‌شود. پیش از آنکه به ترمیم بخش‌های بید زده اقدام شود، بهتر است بیدهای موجود در پرز فرش‌ها از بین برود. این کار با استفاده از سم‌پاشی انجام می‌شود.

  • سم‌پاشی کردن

یکی از راه‌هایی که بیدها را به ‌طور صددرصدی از بین می‌برد، استفاده از سم‌های مخصوص است. استفاده از این روش مستلزم آن است که ابتدا فرش‌ها را در برابر نور مستقیم آفتاب قرار داد و پس‌ از آن، توسط افراد متخصص به سم‌پاشی فرش‌ها اقدام کرد.

  • استفاده از اسپری‌های مخصوص ضد بید

یکی دیگر از روش‌های از بین رفتن بید زدگی فرش دستبافت، استفاده از اسپری‌های مخصوص ضد بید است. اسپری‌ها در مقایسه با سم‌های ضد بید هزینه کمتری داشته اما عمق نفوذ کمی به داخل بافت فرش دارند لذا استفاده از این روش را می‌توان به‌ عنوان یک روش موقتی دانست که بهتر است در بازه‌های زمانی مشخصی به استفاده مجدد از آن‌ها اقدام کرد.

بید زدگی فرش دستبافت

صحبت پایانی

یکی از مشکلاتی که برای افراد در استفاده از فرش‌ها به‌ خصوص فرش دستبافت و ماشینی امکان رخ دادن دارد، بیدزدگی است. حشراتی به نام بید قادر خواهند بود با تغذیه از پروتئین‌های موجود در الیاف فرش، باعث آسیب به الیاف فرش شوند.

 بیدها ممکن است به ‌طور ناگهانی ظاهر شده و در مدت‌ زمان خیلی کمی، باعث آسیب زدن به فرش شوند. برای جلوگیری و رفع بید زدگی فرش دستبافت راهکارهایی وجود دارند که در بخش‌های قبلی به آن اشاره شد. نگهداری از فرش‌های نفیس از اهمیت زیادی برخوردار است لذا مراقبت و توجه مداوم به ‌سلامت فرش‌ها باید حائز اهمیت قرار بگیرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر از شماره قالیشویی خوب در تهران و اخذ مشاوره در خصوص شرایط نگهداری از فرش های گران بها کافی است با 1864 تماس بگیرید.

برچسب ها : بیدزدگی فرش دستبافت

نظر بگذارید

تماس با ما سفارش آنلاین